Svrab

07.03.2023

Mikroskopické roztoče

Donedávna sa vyskytoval len v nehygienických chovoch alebo pri poľovných psoch, ktoré sa používajú na brlohárenie. Dnes je to však už aj otázka bytových psov. Psí svrab je spôsobený parazitmi Sarcoptes scabiei. Tieto mikroskopické roztoče napadnú kožu zdravých psov alebo šteniat a vytvárajú rôzne kožné problémy, z ktorých najčastejšie sú strata srsti a ťažké svrbenie. Môžu infikovať ďalšie zvieratá a dokonca aj ľudí. Našťastie existuje niekoľko dobrých spôsobov liečby tohto ochorenia a môže byť ľahko vyliečené.

Kto dostane svrab?

Svrabom sa môžu infikovať všetky vekové kategórie a plemená psov. Aj napriek tomu, že radšej žijú tieto roztoče na psoch, tento konkrétny druh je schopný tiež nakaziť mačky, fretky, líšky a v neposlednom rade človeka. Roztočov Sarcoptes je mnoho druhov a každý preferuje jeden konkrétny druh hostiteľa (napr. pes), ale môžu sa tiež nakaziť ostatné.

Aký je životný cyklus Sarcoptes scabiei?

Tento druh prežíva úspešne len na psoch. Samice roztoča sa zavŕtavajú do kože, kde kladú vajíčka. Tieto tunely môžu dosiahnuť dĺžku niekoľkých centimetrov. Potom, čo samica nakladie vajcia, zomrie. Za 3 - 8 dní sa z vajec stanú larvy, ktoré majú 6 nôh. Neskôr vyzrejú na nymfu, pričom počet nôh sa zvýši na 8. Vtedy sa stáva dospelou a celý proces, ktorý trvá 2 - 3 týždne, sa opakuje.

Aj napriek tomu, že tieto roztoče uprednostňujú kožu psa, prežijú niekoľko dní aj v inom prostredí. V chladnom vlhkom prostredí môžu žiť až 22 dní. V bežnej izbovej teplote v domácnostiach prežijú 2 - 6 dní.

Aké sú príznaky?

Príznaky sú rôzne, ale bežne zahŕňajú vypadávanie srsti a silné svrbenie najmä na kolenách, ušiach, v podpazuší, na členkovom kĺbe, hrudníku a bruchu. Väčšinou sa roztoče zdržiavajú na menej osrstených častiach tela. Vzhľadom k tomu, že infekcia sa zhoršuje, môže sa postupne šíriť na celé telo. Malé červené pustuly sa často objavujú na povrchu kože. Vzhľadom k závažnému svrbeniu a následnému poškriabaniu sa môžu na koži urobiť vredy a koža sa môže infikovať. Svrbenie sa väčšinou stupňuje v teplých podmienkach (v teplej miestnosti, v blízkosti kachlí) alebo tepelným ventilom. Pokiaľ ide o neliečenú infekciu alebo mylne považovanú za alergiu, koža má tendencie stmavnúť v dôsledku neustáleho podráždenia a okolie lymfatických uzlín môže byť mierne napuchnuté.

Svrab bol často mylne diagnostikovaný ako ťažká atopia (inhalačná alergia). Neboli tu však do úvahy brané fakty, že tieto psy by mali mať predchádzajúcu históriu vzniku alergií. Alergia je alergiou až vtedy, keď sa opakovane prejaví opakovane v tom istom období. Pokiaľ to nie je sezónne svrbenie, je dôvodné podozrenie na svrab.

Pes ktorý je prvýkrát infikovaný svrabom sa svrbením dlho neprejavuje. Toto svrbenie sa objaví náhle, na základe je možné domnievať sa, že ide o alergiu. Avšak štandardná liečba alergie všeobecne nebude znižovať príznaky svrabu a nepomôže v liečbe ochorenia.

Ako sa choroba diagnostikuje?

Diagnostikovať svrab je náročné. Štandardný spôsobom je zoškrab kože a potom identifikovať roztoče pod mikroskopom. Bohužiaľ, v priemere iba u 20% z infikovaných psov sa zobrazuje Sarcoptes roztoč na danej vzorke. Bežne sa stáva, že sa na zoškraboch roztoče svrabu neobjavia a pes môže byť aj napriek tomu infikovaný. Preto väčšina diagnóz je založená na histórii predchádzajúcich diagnóz u konkrétneho jedinca.

Ako sa svrab lieči?

Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť svrab. V minulosti najúčinnejšia liečba spočívala v kúpaní psa s benzoylperoxidovým šampónom, a potom natieranie organofosfátovými roztokmi. Vzhľadom k tomu, že väčšina parazitov prežíva na tvári a ušiach zvieraťa, je tento spôsob liečby veľmi nepríjemný, ale účinný, nie však veľmi vhodný pre veľmi mladé, staré alebo vysilené zvieratá.

Našťastie existuje niekoľko ďalších produktov, ktoré boli veľmi účinné, bezpečné a pohodlné pri liečbe svrabu. Selamectin (Revolution) je novší výrobok, ktorý sa aplikuje raz za mesiac a tiež poskytuje prevenciu proti srdcovým červom a blchám. Frontline Plus, Frontline Spot Hore a Frontline Spray sú tiež označené na použitie ako pomôcky pri kontrole svrabu. Liquid ivermektín je alternatíva, ktorá sa niekedy používa. Používa sa pri oveľa vyšších koncentráciách, ako sú uvedené pri srdcových červoch (napr. Heartgard). Ivermektín by nemal byť používaný u šetlandských kólií, oviec a ovčiarskych psov alebo by mal byť používaný veľmi opatrne a pod priamym dohľadom veterinárneho lekára. Úplne najnovším prostriedkom je prípravok Advocate, ktorý je tiež účínný ako odčervovací prostriedok na srdcové a črevné červy, demodikózu, kliešte, blchy.. Okrem liečby psa je nutné "preliečiť" aj prostredie v ktorom žije (pelech, časti bytu, príp. domu) napr. permetrínom. Všetky psy v kontakte s nakazeným zvieraťom by tiež mali byť ošetrené. Vzhľadom k dĺžke trvania cyklu, liečba musí trvať najmenej 4 týždne.

Vzhľadom k poškodeniu pokožky pri svrabe, mnoho psov môže nachytať aj baktérie a kvasinky alebo infekcie. Vtedy je potrebná ďalšia liečba.

Ako sa dá svrabu zabrániť?

Vzhľadom k tomu, že váš pes nemá prísť do priameho kontaktu s infikovaným psom na svrab, je ťažké úplne chrániť ho. Miesta, kde sa zhromažďuje veľký počet psov, sú pravdepodobne miestami, kde sa môžu nakaziť aj iné zvieratá. Treba sa vyhýbať aj oblastiam, kde žijú líšky.

Môžem dostať Sarcoptes od svojho domáceho maznáčika?

Áno, aj keď človek dostane Sarcoptes scabei od zvieraťa, ochorenia je všeobecne obmedzujúce, lebo spôsobuje dočasné svrbenie. Existuje ľudský druh roztoča Sarcoptes, ktorý sa prenáša z človeka na človeka. Tento sa prejavuje vyrážkami na zápästí, lakťoch, alebo medzi prstami. U malých detí sa môžu objaviť vyrážky na hlave, krku, alebo tele.

Katalóg internetových stránok Flag Counter