Nezostúpené semenníky

07.03.2023

Kryptorchizmus (keď semenníky nezostúpia do mieška) - tento problém môže byť buď vrodený alebo získaný.

Kryptorchizmus, alebo keď semenníky nezostúpia do mieška... Šteniatka samčieho pohlavia sa normálne rodia s nezostúpenými semenníkmi. Postupne, väčšinou do veku 2 mesiacov dochádza k ich poklesu z brušnej dutiny do mieška. U niektorých psov je tento proces oneskorený, ale vo veku maximálne 6 mesiacov by mali byť oba semenníky zostúpené v miešku, inak hovoríme o jednostrannom, alebo obojstrannom kryptorchizme. 

Občas sa vyskytne kryptorchizmus získaný, z nejakého dôvodu sa neuzavrie trieslový kanál a semenník sa vtiahne do kanála alebo až do brušnej dutiny, poprípade sa pohybuje, raz je zostúpený a raz zase nie - chovateľ nevie tento stav ovplyvniť. V prípade kontroly vrhu sa takýto jedinec javí úplne zdravý, avšak pri určitých podmienkach (napr. stres) môže dôjsť k preskočeniu semeníka späť do dutiny brušnej. Je to bohuziaľ nezvratná zmena.

Viac TU:

Tento zostup je dôležitý pre správny vývin a "uskladnenie " spermií, ktoré potrebujú nižšiu teplotu ako je vnútorná teplota tela. Jednostranný kryptorchizmus je častejší, vyskytuje sa v 75% prípadov a zadržaný je častejšie pravý semenník. Ochorenie pozorujeme najčastejšie u miniatúrnych plemien, ale výskyt u veľkých psov nie je raritný. 

Nezostúpené semenníky sa nachádzajú väčšinou v slabinovom kanály, kde sú hmatateľné, alebo v rôznej časti brušnej dutiny a ich polohu je možné určiť sonografickým vyšetrením. 

Liečba je chirurgická, takéto psy by mali byť kastrované, a to z toho dôvodu, že sú vysoko náchylné na vývin onkologických ochorení. V žiadnom prípade by takéto psy nemali byť uchovnené a produkovať potomstvo !!! 

Ak si nie ste istý či Váš psík je, alebo nie je kryptorchid poproste svojho veterinára, aby psíka vyšetril. A ak sa potvrdí, že Váš psík nemá zostúpený jeden, alebo oba semenníky, my odporúčame kastráciu. 

Zadržané semenníky podliehajú nádorovým zmenám, narastajú do obrovských rozmerov a produkujú hormóny- najčastejšie estrogénoveho typu. Psy sú spočiatku normálne, ale postupom času sa objavujú rôzne symptómy. Psy môžu mať symetrické kožné lézie, vyrážky, odmietajú krmivo, priberajú, sú apatické, anemické a chradnú. Nádorové a cystické zmeny často postihujú aj prostatu. V prípade metastázujúcich nádorov sa klinické príznaky líšia v závislosti od postihnutých orgánov - pečeň, pľúca, lymfatický systém atď..

Katalóg internetových stránok Flag Counter