Giardióza

07.03.2023

Nákaza prvokom Giardia intestinalis

Giardióza je črevná infekcia ľudí a zvierat spôsobená parazitom Giardia duodenalis (intestinalis). Giardia sa vyskytuje v tenkom čreve v dvoch formách – trofozoit žije v črevách infikovaných zvierat, zatiaľ čo odolná cystická forma sa vylučuje vo výkaloch a môže prežiť v prostredí niekoľko mesiacov, najmä vo vode a vo vlhkom prostredí. U niektorých zvierat, najmä prežúvavcov, ale aj voľne žijúcich cicavcov, sa Giardia bežne vyskytuje bez zjavných klinických príznakov. Giardia môže prežiť v studenej vode a pôde až niekoľko mesiacov. Lepšie sa jej darí vo vlhkom a chladnom prostredí, než v suchom a teplom.

Infekcia Giardiou

Zviera sa nakazí Giardiou, keď prehltne štádium cysty parazita. U vnímavých zvierat, akonáhle cysta prejde do čriev, prechádza transformáciou na trofozoit a prichytí sa k črevnej stene. Ak je prítomný dostatočný počet Giardií, vyvinú sa klinické príznaky poškodenia črevnej steny. Trofozoity sa rozmnožujú delením a niektoré prechádzajú do cystickej formy. Nakoniec zviera vylúči infekčné cysty v stolici. Čas, ktorý uplynie od požitia cýst po vylúčenie vo výkaloch, je 5 až 12 dní u psov a 5 až 16 dní u mačiek. Tieto cysty sú okamžite schopné infikovať ďalšie zviera. Zviera sa môže nakaziť zjedením cysty z kontaminovanej pôdy alebo pitím kontaminovanej vody. Takisto sa môže nakaziť pri hraní sa v kontaminovanej pôde alebo olizovaním tela po kontakte s kontaminovaným povrchom (napríklad špinavá prepravka).
U mladých zvierat, ako sú šteňatá a mačiatka, je vyššie riziko ochorenia ako u dospelých psov a mačiek.

Klinické príznaky

Parazity sa prichytia na črevnú stenu a poškodenie spôsobí akútny, náhly nástup typicky páchnucej hnačky. Infekcia môže viesť k strate hmotnosti, chronickej intermitentnej hnačke a mastnej stolici. Hnačka môže byť prerušovaná. Konzistencia stolice môže byť mäkká až vodnatá, často so zelenkastým nádychom a príležitostne obsahuje krv. Infikované psy majú tendenciu mať nadbytok hlienu vo výkaloch. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť zvracanie. Príznaky môžu pretrvávať niekoľko týždňov a môže sa prejaviť postupná strata hmotnosti. Väčšina zvierat nemá horúčku, ale môžu byť menej aktívne. Choroba zvyčajne nie je život ohrozujúca, pokiaľ nie je imunitný systém zvieraťa nezrelý alebo nemá zníženú imunitu. Mnohé zvieratá sú asymptomatické prenášače - u nich sa nikdy nevyvinú žiadne príznaky choroby a giardie sú prítomné a v čreve sa rozmnožujú a vylučujú ako infekčné cysty. U mladších zvierat je väčšia pravdepodobnosť vykazovania klinických príznakov.

Diagnostika

Cysty Giardie sa vylučujú do trusu nepravidelne, preto je potrebné zbierať vzorky trusu niekoľko dní (najlepšie tri vzorky obdeň). Vzorky sú následne odoslané na vyšetrenie do laboratória. Takisto sú už k dispozícii aj rýchlotesty, ktoré poskytnú rýchly výsledok priamo v ambulancii. Dôležité je odobrať vzorky trusu od všetkých zvierat v domácnosti, aby sa mohli vylúčiť asymptomatickí prenášači a predísť tak ďalšej kontaminácii prostredia. Po nejakom čase je vždy potrebné opätovné vyšetrenie vzorky trusu, aby sa podarilo ...

Liečba

Najbežnejšie liečivá používané sú fenbendazol a metronidazol, podávané tri až desať dní. V prípade potreby sa môžu obe liečivá podávať v kombinácii. Táto kombinácia sa zvyčajne podáva psom s refraktérnou hnačkou (hnačka, ktorá nereagovala na liečbu). Ak je prítomná dehydratácia alebo ťažká hnačka, môže byť potrebná podporná liečba inými liekmi ako doplnková liečba. Nízkozvyšková, vysoko stráviteľná strava môže pomôcť znížiť riedku stolicu počas liečby. Všetky infikované domáce zvieratá by sa mali znova otestovať dva až štyri týždne po ukončení liečby.

Vzhľadom na to, že cysty Giardie sú infekčné ihneď po vylúčení stolicou do prostredia, výkaly by sa mali rýchlo odstrániť a zlikvidovať, aby s nimi neprišli do kontaktu iné zvieratá.

Giardióza a človek

Giardia je infekčná aj pre ľudí, infekcia je známa pod názvom "cestovateľská horúčka". Človek sa môže nakaziť z kontaminovanej vody alebo pôdy alebo manipuláciou s infikovaným trusom. Preto je pri manipulácii so zvieratami, hlavne s ich trusom dôležitá zvýšená hygiena. Je potrebné si po každom kontakte umývať a dezinfikovať ruky, takisto je potrebná dekontaminácia prostredia – umývanie a dezinfekcia povrchov a predmetov (misky, hračky, pelechy, prepravky atď). Textílie je potrebne prať pri vysokej teplote.


Katalóg internetových stránok Flag Counter