Kokcídie

07.03.2023

Vnútrobunkové parazity

Popis:
Kokcídie sú vnútrobunkové parazity, ktoré sa špecializujú na určitý druh hostiteľa, napadajú bunky jeho črevnej sliznice a spôsobujú mu klinické ochorenie nazvané kokcidióza. U psov bývajú pôvodcom ochorenia kokcídie rodu Eimeria a Isospora.
Hostiteľ:
Okrem psa môžu byť hostiteľom kokcídií i ďalšie živočíchy.
Vývojové štádia:
Vo vývojovom cykle kokcídií nedochádza ku striedaniu hostiteľov. V čreve hostiteľa vznikajú drobné oblanené útvary, zvané oocysty, ktoré sa spolu s trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia. Tu sa ďalej vyvíjajú, dozrievajú a stávajú sa infekčnými. Do organizmu ďalšieho hostiteľa sa dostávajú požitím kontaminovanej potravy. V čreve nového hostiteľa sa z oocýst uvoľňujú mikroskopické rohlíčkovité útvary zvané sporozoity, ktoré napadajú bunky sliznice čreva, poškodzujú ich a intenzívne sa množia. Výsledkom množenia sú opäť nezrelé oocysty, ktoré sa do vonkajšieho prostredia dostávajú s trusom hostiteľa.
Príznaky:
Najčastejšie bývajú kokcídiami napadnuté mladé alebo oslabené zvieratá. Choroba sa prejavuje hnačkami, pri ťažkej nákaze je hnačka s prímesou krvi. Následkom hnačky zviera trpí nechutenstvom, chudne, neskôr možno pozorovať chudokrvnosť a trasenie končatín. Ďalším príznakom môže byť zvýšená teplota. Druhotne sa tiež môžu pridať vírusové alebo bakteriálne infekcie. Niekedy môže ochorenie prebiehať zdĺhavo, bez zjavných príznakov.
Liečba:
Liečba musí byť zverená do rúk veterinárneho lekára, a je potrebné presne dodržovať jeho pokyny, čo sa týka dávok a doby podávania predpísaných liečiv.
Prevencia:
Účinnou metódou ochrany je hygiena prostredia, v ktorom pes žije.

Katalóg internetových stránok Flag Counter