Spätné kýchanie

Úvod Prvá pomocSpätné kýchanie

Spätné kýchanie je u psov pomerne častá a väčšinou neškodná respiračná epizóda.

 

Pri bežnom kýchnutí sa vzduch vytláča nosom von. Pri spätnom kýchaní je vzduch naopak rýchlo, energicky a hlučne vťahovaný cez nos dnu. Tento fenomén sa môže vyskytnúť u všetkých plemien, ale častejšie sa objavuje u malých psov a u tzv. brachycefalických plemien s krátkou papuľkou (mops, buldog). Pre niektorých psov je to viac-menej normálna udalosť, tak ako bežné kýchanie.


Pes, ktorý prejavuje spätné kýchanie, obvykle stojí s lakťami od tela, hlavu má natiahnutú dopredu, má vypúlené oči a vydáva hlasný fučivý alebo chrčivý zvuk. Epizódy spätného kýchania môžu trvať niekoľko sekúnd až minút. Hneď, ako atak prejde, sa pes správa normálne, ako keby sa nič nestalo. Čudný postoj spolu s desivým zvukom sú dôvodom k domnienke, že pes sa dusí alebo má astmatický záchvat, takže majiteľ často podľahne panike a okamžite vyhľadá veterinárneho lekára.

Príčiny spätného kýchania

Spätné kýchanie je zapríčinené kŕčom hrdla a mäkkého podnebia. Kŕč je spôsobený podráždením oblasti hrdla, pažeráka alebo hrtana. Najčastejšími spúšťačmi sú psychické rozrušenie, fyzická námaha, vdýchnutie dráždivých látok (peľ, prach, prchavé látky), príliš tesný obojok a ťahanie na vôdzke, infekcia dýchacích ciest. Niektorí jedinci takto reagujú na prudké zmeny vonkajšej teploty, napr. pri prechode z tepla do chladu.

Ako môže majiteľ pomôcť svojmu psovi

Spätné kýchanie väčšinou nevyžaduje žiadnu liečbu, keďže však môže u citlivých jedincoch vyvolať úzkosť, je veľmi dôležité, aby majiteľ ostal pokojný a nepodľahol panike. Krik, prudké pohyby a nervozita majiteľa môžu situáciu ešte zhoršiť. Na uvoľnenie kŕča je možné psovi jemne masírovať hrdlo, vhodné je aj krátke zakrytie nosných dierok psa. V prípade, že epizóda spätného kýchania pretrváva a pes nie je agresívny, možno mu vsunúť ruku do papuľky a stláčať jazyk.

Majiteľ by sa mal snažiť sledovať, v akých situáciách sa spätné kýchanie obvykle vyskytuje, prípadne čo pes robil pred jeho začatím. Keď je známa príčina, je možné situácii aj predchádzať, napr. ak pes reaguje spätným kýchaním pri psychickom rozrušení, treba sa podľa možnosti vyhnúť situácii, ktorá ho spôsobuje.


Video + prvá pomoc TU:

 

 


 

 
 

 Rozdiel medzi chovateľom a množiteľom:
Zárukou čistokrvnosti je len RODOKMEŇ,
ktorý potvrdzuje preukaz o pôvode (PP).
!!! Nie je len vstupenkou na výstavu !!!

Ak chcete "orieška / kríženca" bez PP to radšej psíka adoptujte z útulku...
Nedajte sa oklamať peknou fotkou vykúpaného psíka na gauči. Lacný psík bez preukazu pôvodu (PP) pochádza z neľútostných podmienok množiarne – a teda trpel on i jeho zneužívaní rodičia.

Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu.

Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia (rázštepy, displázie kĺbov, vrodenú slepotu či hluchotu a nežiadúce charakterové vlastnosti). Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život.

Skutočne čistokrvný psík má vždy preukaz o pôvode (tzv. rodokmeň), stojí viac a chovateľ sa neskrýva za anonymný inzerát, ale odhalí svoju identitu.

Každou kúpou lacného šteniatka vytvárate priestor pre ďalšie množenie a ďalšie utrpenie.

Preto nekupujte šteniatko ani zo súcitu, začarovaný kruh bolesti tak bude pokračovať pre ďalšie sučky a ďalšie šteniatka. 


Pamätajte, kúpou zvieraťa od množiteľa financujete obrovské utrpenie zvierat !!!  (viac TU)


Najnovšie zistená množiareň u veterinára z Partizánskeho (viac TU)        

 Reálne fotky z jednej českej množiarne.

 
Copyright 2018 - 2022 © CHS: Jane's Wonderful Dream
Flag Counter