Optimálne základné fyziologické hodnoty

Úvod Prvá pomocOptimálne základné fyziologické hodnoty

Mladý pes do jedného roka - telesná teplota, nameraná v konečníku až 39,5°C.

Dospelý pes - telesná teplota nameraná v konečníku do 39°C.


Meranie teploty

  • Telesnú teplotu psa zásadne meriame v konečníku lekárskym teplomerom
  • Stĺpec ortuti na teplomere strepeme minimálne na 36°C
  • Teplomer musí byť dezinfikovaný a čistý
  • Koniec teplomeru namažeme troškou vazelíny, krému alebo oleja
  • Chvost psa zdvihneme nahor a do strany
  • Skrutkovitým pohybom a veľmi opatrne zasunieme teplomer do ritného otvoru, do hĺbky asi 2,5 cm
  • Teplomer ponecháme v konečníku asi 3-5 minút
  • Psa pri meraní teploty ukľudňujeme hladením a vľúdnym slovom
  • Nekľudného psa pri meraní teploty fixujeme pod bruchom v slabinách
  • Teplotu psovi meriame doma, v kľudnom a jemu známom prostredí, pretože stres má vplyv na výšku nameranej teploty

 

Teplota ňucháča

Teplota ňucháča sa v priemere pohybuje okolo 19,5°C. Nie je pravdou, že suchý a teplý ňucháč je vždy prejavom zhoršeného stavu alebo ochorenia. Pes môže mať prechodne suchý a teplý nos napríklad po prebudení, suchý, horký a rozpraskaný nos môže byť tiež prejavom miestneho onemocnenia ňucháča. Naopak niekedy aj pri vážnom horúčkovom ochorení môže mať pes vlhký a chladný ňucháč.


Teplota vonkajšieho prostredia

Najvhodnejšia teplota vonkajšieho prostredia, v ktorom sa pes pohybuje je u šteniat do 3 mesiacov 29-36°C, u šteniat starších ako tri mesiace nad 23°C a u dospelých psov 18-23°C. Prebytok vnútorného tepla potením vydáva pes len veľmi nedokonale. Výdaj tepla u psov prebieha predovšetkým zrýchlenou dychovou frekvenciou, k povrchnému zrýchlenému dýchaniu dochádza už pri vonkajšej teplote 28-29°C. Pri horúčavách a pri telesnej námahe je možné regulovať telesnú teplotu dostatočným prísunom chladnej vody. Psy, ktoré sú pri veľmi teplom počasí vonku, musia mať možnosť uľahnúť do tieňa alebo na chladný podklad, aby sa zlepšil výdaj prebytočného telesného tepla. V lete nenechávame nikdy psov dlhšiu dobu v uzavretom aute. V zime chránime proti chladu psov držaním na suchom, teplom mieste bez prievanu. Pokiaľ držíme psa celoročne v búde, mala by byť zateplená. Psy, ktoré vonku zmoknú, pracujú vo vode alebo po kúpaní, je nutné vysušiť, aby sa zvýšeným výdajom tepla nenachladili.

 

TEP

Optimálne hodnoty

Malé plemená a mladé psy - 90-130 tepov za minútu.

Veľké plemená - 60-100 tepov za minútu.


Meranie tepu

Počet tepov u psa meriame priložením prstov a ľahkým tlakom na stehennú tepnu, ktorú stláčame proti stehennej kosti asi v polovici dĺžky stehna. Pulz môžeme merať aj priamo odpočúvaním v krajine srdečnej. Doba merania pulzu je 30 sek. až 1 minúta. Normálny pulz sa vyznačuje pravidelnou frekvenciou dostatočne silných nárazov, ktoré zodpovedajú srdečnej činnosti.

 

DYCH

Optimálne hodnoty

Počet dychov u dospelého psa malého plemena v kľude je 18-30. Počet dychov u dospelého psa veľkého plemena je 10-26.


Meranie dychu

Počet dychov za 1 minútu stanovíme pohľadom na hrudník a brušnú stenu psa zo strany.

 

ĎALŠIE VYŠETRENIA

V dnešnej dobe existuje pomerne rozsiahla sieť moderných, dobre vybavených veterinárnych nemocníc, diagnostických ústavov a veterinárnych ošetrovní, kde možno vykonávať, často aj veľmi náročné, laboratórne vyšetrenia, ako je vyšetrenie hematologické, biochemické, parazitologické, sérologické, imunologické či ďalšie potrebné vyšetrenia, na mnohých pracoviskách sa robí vyšetrenie röntgenologické, popr. kardiologické, eventuálne aj ďalšie špeciálne zákroky podľa charakteru ochorenia. Laboratórne nálezy z krvi a moču umožňujú omnoho lepšie a presnejšie stanoviť diagnózu, a ich pomocou možno pri preventívnych prehliadkach včas zistiť dovtedy skryté ochorenie. Rozdiel medzi chovateľom a množiteľom:
Zárukou ČISTOKRVNOSTI je len RODOKMEŇ,
ktorý potvrdzuje preukaz o pôvode (PP).
!!! Nie je len vstupenkou na výstavu !!!

Ak chcete "orieška / kríženca" bez PP to radšej psíka adoptujte z útulku...


 

Nedajte sa oklamať peknou fotkou vykúpaného psíka na gauči. Lacný psík bez preukazu pôvodu (PP) pochádza z neľútostných podmienok množiarne – a teda trpel on i jeho zneužívaní rodičia.

Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu.

Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia (rázštepy, displázie kĺbov, vrodenú slepotu či hluchotu a nežiadúce charakterové vlastnosti). Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život.

Skutočne čistokrvný psík má vždy preukaz o pôvode (tzv. rodokmeň), stojí viac a chovateľ sa neskrýva za anonymný inzerát, ale odhalí svoju identitu.

Každou kúpou lacného šteniatka vytvárate priestor pre ďalšie množenie a ďalšie utrpenie.

Preto nekupujte šteniatko ani zo súcitu, začarovaný kruh bolesti tak bude pokračovať pre ďalšie sučky a ďalšie šteniatka. 


 

Kto sú množitelia, čo sú množiarne a prečo ich treba zastaviť?

 

Množitelia sú masoví producenti šteniatok (mačiatok alebo iných mláďat spoločenských zvierat). Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Preto šetria na zvieratách – rodičoch aj mláďatách. Nedoprajú im riadnu stravu, výbeh, ošetrenie, ani lásku, ktorá nič nestojí. Vyzerajú ako my, a len ťažko odhaliť, že chovajú veľa psov či mačiek v otrasných podmienkach – často u seba v byte, pivnici, garáži, kôlni, natlačené v tesných klietkach bez možnosti výbehu, riadnej stravy, hygieny, veterinárneho ošetrenia a socializácie.

Výsledkom sú choré šteniatka a mačiatka, slabé a zúbožené sučky, ktoré trápia ochorenia kože, kĺbov, preležaniny a atrofia svalstva, neliečené zápaly očí a uší – a následná slepota a hluchota, parazity, tráviace problémy, nádory, bolesti…

Množiarov je na Slovensku obrovské množstvo a podporujú ich všetci, čo si od nich kúpia šteniatko.

Možno ste to boli aj vy alebo vaši známi, a neviete o tom.

Pamätajte, kúpou zvieraťa od množiteľa financujete obrovské utrpenie zvierat !!!  (viac TU)


        

 Reálne fotky z jednej českej množiarne.

Copyright 2018 - 2022 © CHS: Jane's Wonderful Dream
Flag Counter