Nzostúpené semenníky - kryptorchizmus

Úvod Prvá pomocNzostúpené semenníky - kryptorchizmus

 

Kryptorchizmus, alebo keď semenníky nezostúpia do mieška...
Šteniatka samčieho pohlavia sa normálne rodia s nezostúpenými semenníkmi. Postupne, väčšinou do veku 2 mesiacov dochádza k ich poklesu z brušnej dutiny do mieška. U niektorých psov je tento proces oneskorený, ale vo veku maximálne 6 mesiacov by mali byť oba semenníky zostúpené v miešku, inak hovoríme o jednostrannom, alebo obojstrannom kryptorchizme. Tento zostup je dôležitý pre správny vývin a "uskladnenie " spermií, ktoré potrebujú nižšiu teplotu ako je vnútorná teplota tela. Jednostranný kryptorchizmus je častejší, vyskytuje sa v 75% prípadov a zadržaný je častejšie pravý semenník. Ochorenie pozorujeme najčastejšie u miniatúrnych plemien, ale výskyt u veľkých psov nie je raritný.
Nezostúpené semenníky sa nachádzajú väčšinou v slabinovom kanály, kde sú hmatateľné, alebo v rôznej časti brušnej dutiny a ich polohu je možné určiť sonografickým vyšetrením.
Liečba je chirurgická, takéto psy by mali byť kastrované, a to z toho dôvodu, že sú vysoko náchylné na vývin onkologických ochorení. V žiadnom prípade by takéto psy nemali byť uchovnené a produkovať potomstvo !!!
Ak si nie ste istý či Váš psík je, alebo nie je kryptorchid poproste svojho veterinára, aby psíka vyšetril. A ak sa potvrdí, že Váš psík nemá zostúpený jeden, alebo oba semenníky, my odporúčame kastráciu.
Zadržané semenníky podliehajú nádorovým zmenám, narastajú do obrovských rozmerov a produkujú hormóny- najčastejšie estrogénoveho typu. Psy sú spočiatku normálne, ale postupom času sa objavujú rôzne symptómy. Psy môžu mať symetrické kožné lézie, vyrážky, odmietajú krmivo, priberajú, sú apatické, anemické a chradnú. Nádorové a cystické zmeny často postihujú aj prostatu. V prípade metastázujúcich nádorov sa klinické príznaky líšia v závislosti od postihnutých orgánov - pečeň, pľúca, lymfatický systém atď..

 

 Rozdiel medzi chovateľom a množiteľom:
Zárukou čistokrvnosti je len RODOKMEŇ,
ktorý potvrdzuje preukaz o pôvode (PP).
!!! Nie je len vstupenkou na výstavu !!!

Ak chcete "orieška / kríženca" bez PP to radšej psíka adoptujte z útulku...
Nedajte sa oklamať peknou fotkou vykúpaného psíka na gauči. Lacný psík bez preukazu pôvodu (PP) pochádza z neľútostných podmienok množiarne – a teda trpel on i jeho zneužívaní rodičia.

Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu.

Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia (rázštepy, displázie kĺbov, vrodenú slepotu či hluchotu a nežiadúce charakterové vlastnosti). Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život.

Skutočne čistokrvný psík má vždy preukaz o pôvode (tzv. rodokmeň), stojí viac a chovateľ sa neskrýva za anonymný inzerát, ale odhalí svoju identitu.

Každou kúpou lacného šteniatka vytvárate priestor pre ďalšie množenie a ďalšie utrpenie.

Preto nekupujte šteniatko ani zo súcitu, začarovaný kruh bolesti tak bude pokračovať pre ďalšie sučky a ďalšie šteniatka. 


Pamätajte, kúpou zvieraťa od množiteľa financujete obrovské utrpenie zvierat !!!  (viac TU)


Najnovšie zistená množiareň u veterinára z Partizánskeho (viac TU)        

 Reálne fotky z jednej českej množiarne.

 
Copyright 2018 - 2021 © CHS: Jane's Wonderful Dream
Flag Counter