Kotercový kašeľ

Úvod Prvá pomocKotercový kašeľ

Sychravé počasie prináša aj zvýšený výskyt rôznych infekčných ochorení zvierat. Najčastejším z nich je kotercový kašeľ psov.

Jedná sa o vysoko nákazlivé akútne ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou, podobne ako u ľudí chrípka. Najčastejšie sa psi nakazia vo výbehoch, na cvičiskách či výstavách, v hoteloch a v útulkoch.

Pôvodcami tohto ochorenia sú vírusy (hlavne vírus parainfluenzy 2 a psí adenovírus 2) a baktéria Bordetella bronchiseptica.

Príznaky ochorenia

Klinické príznaky sa zvyčajne objavujú do 9 dní od nakazenia. Ochorenie postihuje hrtan, priedušnicu, priedušky, v ojedinelých prípadoch sa môže vyvinúť aj zápal pľúc.

Medzi prvé prejavy patrí intenzívny suchý, záchvatový kašeľ. Majitelia psov majú často pocit, že pes sa „dusí“ a domnievajú sa, že je to spôsobené cudzím predmetom v hrdle. Občas sa vyskytuje aj výtok z nosa, ktorý môže byť číry alebo hlienovitý, niekedy sa objavuje horúčka, pes nemá náladu, nechce žrať, piť.

U väčšiny psov ide o nekomplikované ochorenie, ktoré môže odznieť aj spontánne.

U psov, ktorí trpia nejakým chronickým ochorením dýchacích ciest (kolaps trachey, chronická bronchitída, brachycefalický syndróm) však kotercový kašel môže výrazne zhoršiť príznaky pôvodného ochorenia. U neočkovaných šteniat môže ochorenie vyvolať vážne komplikácie ústiace až do zápalu pľúc.

Závažné môže byť ochorenie u gravidných sučiek, starších psíkov alebo psíkov s nejakým chronickým ochorením a narušenou imunitou. Z tohto dôvodu sa už pri spozorovaní prvých príznakov ochorenia odporúča návšteva veterinárneho lekára, ktorý psíka vyšetrí a zváži postup pri liečbe.

Liečba

Liečba infekčnej laryngotracheitídy závisí od intenzity ochorenia. V ľahších prípadoch nie je nutné automaticky zaťažovať organizmus chemickými liekmi, homeopatia a fytoterapia sú veľmi užitočné a účinné.

V niektorých prípadoch je však nutná liečba antibiotikami a ďalšími podpornými liekmi, hlavne ak má pes príznaky celkového ochorenia (je smutný neprijíma potravu, nepije, má vysokú teplotu).

V rámci liečby aj prevencie ochorenia je tiež potrebné podporovať imunitný systém a obranyschopnosť organizmu podávaním prírodných vitamínov a výživových doplnkov. U psov držaných v byte je nápomocná aj aromaterapia a zvlhčovanie vzduchu v miestnosti.

Dôležitou súčasťou liečby je aj telesný pokoj –  je potrebné vyhýbať sa vzrušeniu a záťaži, aby sa minimalizovalo dráždenie dýchacích ciest neustálym kašľom.

Klasické obojky môžu tlakom na krk zhoršovať kašeľ, preto je vhodnejší hrudný postroj alebo ohlávka.

Prevencia

Účinnou prevenciou tohto ochorenia je očkovanie. Existujú dva typy vakcinačných látok a postupov.

Tzv. intranazálna vakcína Nobivac KC sa aplikuje sa do nosnej dierky psa, vakcína Pneumodog sa aplikuje injekčne. Vhodný typ vakcíny odporučí veterinárny lekár.

Vakcináciu je potrebné robiť ešte pred nástupom sezóny výskytu ochorenia, ideálne v septembri, a opakovať každoročne.

Náklady na prevenciu sú podstatne nižšie ako náklady na liečbu.Autor článku: MVDr. Zuzana Stražanová

 

 Rozdiel medzi chovateľom a množiteľom:
Zárukou čistokrvnosti je len RODOKMEŇ,
ktorý potvrdzuje preukaz o pôvode (PP).
!!! Nie je len vstupenkou na výstavu !!!

Ak chcete "orieška / kríženca" bez PP to radšej psíka adoptujte z útulku...
Nedajte sa oklamať peknou fotkou vykúpaného psíka na gauči. Lacný psík bez preukazu pôvodu (PP) pochádza z neľútostných podmienok množiarne – a teda trpel on i jeho zneužívaní rodičia.

Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu.

Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia (rázštepy, displázie kĺbov, vrodenú slepotu či hluchotu a nežiadúce charakterové vlastnosti). Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život.

Skutočne čistokrvný psík má vždy preukaz o pôvode (tzv. rodokmeň), stojí viac a chovateľ sa neskrýva za anonymný inzerát, ale odhalí svoju identitu.

Každou kúpou lacného šteniatka vytvárate priestor pre ďalšie množenie a ďalšie utrpenie.

Preto nekupujte šteniatko ani zo súcitu, začarovaný kruh bolesti tak bude pokračovať pre ďalšie sučky a ďalšie šteniatka. 


Pamätajte, kúpou zvieraťa od množiteľa financujete obrovské utrpenie zvierat !!!  (viac TU)


Najnovšie zistená množiareň u veterinára z Partizánskeho (viac TU)        

 Reálne fotky z jednej českej množiarne.

 
Copyright 2018 - 2022 © CHS: Jane's Wonderful Dream
Flag Counter