Kokcídie

Úvod Prvá pomocKokcídie

 

Popis:
Kokcídie sú vnútrobunkové parazity, ktoré sa špecializujú na určitý druh hostiteľa, napadajú bunky jeho črevnej sliznice a spôsobujú mu klinické ochorenie nazvané kokcidióza. U psov bývajú pôvodcom ochorenia kokcídie rodu Eimeria a Isospora.

Hostiteľ:
Okrem psa môžu byť hostiteľom kokcídií i ďalšie živočíchy.

Vývojové štádia:
Vo vývojovom cykle kokcídií nedochádza ku striedaniu hostiteľov. V čreve hostiteľa vznikajú drobné oblanené útvary, zvané oocysty, ktoré sa spolu s trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia. Tu sa ďalej vyvíjajú, dozrievajú a stávajú sa infekčnými. Do organizmu ďalšieho hostiteľa sa dostávajú požitím kontaminovanej potravy. V čreve nového hostiteľa sa z oocýst uvoľňujú mikroskopické rohlíčkovité útvary zvané sporozoity, ktoré napadajú bunky sliznice čreva, poškodzujú ich a intenzívne sa množia. Výsledkom množenia sú opäť nezrelé oocysty, ktoré sa do vonkajšieho prostredia dostávajú s trusom hostiteľa.

Príznaky:
Najčastejšie bývajú kokcídiami napadnuté mladé alebo oslabené zvieratá. Choroba sa prejavuje hnačkami, pri ťažkej nákaze je hnačka s prímesou krvi. Následkom hnačky zviera trpí nechutenstvom, chudne, neskôr možno pozorovať chudokrvnosť a trasenie končatín. Ďalším príznakom môže byť zvýšená teplota. Druhotne sa tiež môžu pridať vírusové alebo bakteriálne infekcie. Niekedy môže ochorenie prebiehať zdĺhavo, bez zjavných príznakov.

Liečba:
Liečba musí byť zverená do rúk veterinárneho lekára, a je potrebné presne dodržovať jeho pokyny, čo sa týka dávok a doby podávania predpísaných liečiv.

Prevencia:
Účinnou metódou ochrany je hygiena prostredia, v ktorom pes žije.

 

 

 Rozdiel medzi chovateľom a množiteľom:
Zárukou ČISTOKRVNOSTI je len RODOKMEŇ,
ktorý potvrdzuje preukaz o pôvode (PP).
!!! Nie je len vstupenkou na výstavu !!!

Ak chcete "orieška / kríženca" bez PP to radšej psíka adoptujte z útulku...


 

Nedajte sa oklamať peknou fotkou vykúpaného psíka na gauči. Lacný psík bez preukazu pôvodu (PP) pochádza z neľútostných podmienok množiarne – a teda trpel on i jeho zneužívaní rodičia.

Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu.

Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia (rázštepy, displázie kĺbov, vrodenú slepotu či hluchotu a nežiadúce charakterové vlastnosti). Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život.

Skutočne čistokrvný psík má vždy preukaz o pôvode (tzv. rodokmeň), stojí viac a chovateľ sa neskrýva za anonymný inzerát, ale odhalí svoju identitu.

Každou kúpou lacného šteniatka vytvárate priestor pre ďalšie množenie a ďalšie utrpenie.

Preto nekupujte šteniatko ani zo súcitu, začarovaný kruh bolesti tak bude pokračovať pre ďalšie sučky a ďalšie šteniatka. 


 

Kto sú množitelia, čo sú množiarne a prečo ich treba zastaviť?

 

Množitelia sú masoví producenti šteniatok (mačiatok alebo iných mláďat spoločenských zvierat). Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Preto šetria na zvieratách – rodičoch aj mláďatách. Nedoprajú im riadnu stravu, výbeh, ošetrenie, ani lásku, ktorá nič nestojí. Vyzerajú ako my, a len ťažko odhaliť, že chovajú veľa psov či mačiek v otrasných podmienkach – často u seba v byte, pivnici, garáži, kôlni, natlačené v tesných klietkach bez možnosti výbehu, riadnej stravy, hygieny, veterinárneho ošetrenia a socializácie.

Výsledkom sú choré šteniatka a mačiatka, slabé a zúbožené sučky, ktoré trápia ochorenia kože, kĺbov, preležaniny a atrofia svalstva, neliečené zápaly očí a uší – a následná slepota a hluchota, parazity, tráviace problémy, nádory, bolesti…

Množiarov je na Slovensku obrovské množstvo a podporujú ich všetci, čo si od nich kúpia šteniatko.

Možno ste to boli aj vy alebo vaši známi, a neviete o tom.

Pamätajte, kúpou zvieraťa od množiteľa financujete obrovské utrpenie zvierat !!!  (viac TU)


        

 Reálne fotky z jednej českej množiarne.

Copyright 2018 - 2022 © CHS: Jane's Wonderful Dream
Flag Counter