Merle YT

 

 

  Klasifikácia FCI: neuznané plemeno

 

Blue merle: Jasná, striebristo modrá, s čiernym mramorovaním. Celkový dojem

musí byť modrý.

 

Gold merle: Zlatistá, béžová až hnedá farba s čiernym mramorovaním. Celkový dojem musí byť zlatistý.


Choco merle: Čokoládovo hnedá farba s tmavým mramorovaním. Nos hnedý až pečeňový. Oči iskrivé, hnedé, jantárové, modré, zelené.

 

Blueberry: Biela v rozvrhnutí rovnako ako biewer, so znakmi blue merle. Nos čierny. Oči iskrivé, farba očí hnedá, modrá.


Chocoberry: 
Biela v rozvrhnutí rovnako ako biewer, so znakmi čoko merle. Nos hnedý/pečeňový. Oči iskrivé, farba očí hnedá, modrá, zelená.


Lilacberry:
Sfarbenie lila merle s bielou v rozvrhnutí minimálne do výšky 2/3 nôh, celé brucho, golier okolo krku a 1/3 koniec chvosta. Nos hnedý / pečeňový. Oči iskrivé, farba očí hnedá, modrá, zelená.

 

Sýto pálené znaky majú prednosť, ale ich absencia nesmie byť penalizovaná. Biela farba je akceptovaná na krku, hrudníku, nohách, spodnej strane ňufáku, plešine na hlave a biela rozšírená zo spodnej strany tela. Biela na hlave by nemala prevažovať. Oči musia byť úplne lemované farbou a pigmentom. Nosná huba čierna. Pre sfarbenie merle je charakteristické, že vekom tmavne. Oči hnedé, jantárové alebo modré. Diskvalifikujúca chybou je biela farba na tele, to znamená na chrbte medzi kohútikom a chvostom.


Viac TU:

 

Ako funguje gén MERLE?

 

Gén merle zosvetľuje len náhodné, nepravidelné rozptýlené segmenty a nie celú plochu tela, pričom na zosvetlenej ploche zostávajú škvrny pôvodnej farby. Škvrny môžu byť akejkoľvek veľkosti a môžu byť umiestnené kdekoľvek na tele zvieraťa. Merle býva zvyčajne dobre viditeľné pri narodení, ale u niektorých jedincov základného sfarbenia sa môže merle vzor časom vytrácať či zanikať, tzv. CRYPTIC merle.

 

Výskyt Cryptic merle, čiže skryté merle, je pomerne zriedkavým javom. Ide o jedinca, ktorý je geneticky merle, ale má len minimum alebo žiadne zosvetlené oblasti. V podstate sa jedná o extrémne tmavého merle jedinca. Obvykle možno merle vzor rozpoznať aspoň u šteniat. Často majú merle škvrny na ušiach, alebo špičke chvosta.

Gén MERLE a sfarbenie očí

Oči môžu byť vplyvom alely M sfarbené na modro alebo majú oči rôznu farbu, tzn., že napr. jedno bude modré a jedno hnedé. Môže tiež dochádzať k tzv. Heterochrómiu iridis, teda viacfarebnosť oka. Vplyvom schopnosti génu tvoriť strakatý vzor môže aj sfarbenie oka dostávať bizarnú podobu. Môžu sa vyskytovať pruhy, mramorovanie, bodky, alebo jednofarebné časti oka. Obe oči môžu byť aj celé hnedé, bez známok zriedenia.

Double merle / Homozygotné merle

Double merle je jedinec narodený zo spojenia dvoch merle jedincov.

Double merle často postihujú ťažké dedičné defekty (syndóm merle) – slepota, hluchota, slabý imunitný systém... Postihnuté nie sú vždy všetky jedince, ale väčšina z nich. Typická je prevaha bielej farby, v prípade postihnutia očí sa defekty prejavia i tam a to nielen vizuálne.

Double merle psy sa nedožívajú vysokého veku pre mnohé zdravotné komplikácie.Toto kríženie je u nás zakázané a považuje sa za týranie chovom!

Ak homozygotného merle (double merle) jedinca kryjeme s jedincom non-merle (bez merle génu), všetky šteniatka vo vrhu budú heterozygotnou merle.


V súčasnosti existujú genetické testy, ktoré dokážu so 100% istotou potvrdiť či daný jedinec je, alebo nie je merle. Vďaka nim sa dá odhaliť aj cryptic merle, čiže skryté merle, ktoré predstavuje riziko pri krytí merle jedinca v chove.

 

  • Non-merle (mm) - jedinec bez génu merle
  • Merle (Mm) - jedinec s génom merle
  • Cryptic merle, skryté merle (mM) - jedinec, ktorý je geneticky merle, ale má len minimum alebo žiadne zosvetlené oblasti
  • Double merle (MM) - jedinec, ktorý vznikne skrížením dvoch merle

Pri merle jedincoch existujú dve varianty:

  • Mm - (merle heterozygot) - má jednu merle alelu
  • MM - (merle homozygot) - má dve merle alely

m - je skratka pre jednofarebnú alelu (recesívnu)

M - je skratka pre merle alelu  (domiantnú)

 

Zdroj: https://www.dogee.sk/dogee-blog/merle/ 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Rozdiel medzi chovateľom a množiteľom:
Zárukou ČISTOKRVNOSTI je len RODOKMEŇ,
ktorý potvrdzuje preukaz o pôvode (PP).
!!! Nie je len vstupenkou na výstavu !!!

Ak chcete "orieška / kríženca" bez PP to radšej psíka adoptujte z útulku...


 

Nedajte sa oklamať peknou fotkou vykúpaného psíka na gauči. Lacný psík bez preukazu pôvodu (PP) pochádza z neľútostných podmienok množiarne – a teda trpel on i jeho zneužívaní rodičia.

Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu.

Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia (rázštepy, displázie kĺbov, vrodenú slepotu či hluchotu a nežiadúce charakterové vlastnosti). Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život.

Skutočne čistokrvný psík má vždy preukaz o pôvode (tzv. rodokmeň), stojí viac a chovateľ sa neskrýva za anonymný inzerát, ale odhalí svoju identitu.

Každou kúpou lacného šteniatka vytvárate priestor pre ďalšie množenie a ďalšie utrpenie.

Preto nekupujte šteniatko ani zo súcitu, začarovaný kruh bolesti tak bude pokračovať pre ďalšie sučky a ďalšie šteniatka. 


 

Kto sú množitelia, čo sú množiarne a prečo ich treba zastaviť?

 

Množitelia sú masoví producenti šteniatok (mačiatok alebo iných mláďat spoločenských zvierat). Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Preto šetria na zvieratách – rodičoch aj mláďatách. Nedoprajú im riadnu stravu, výbeh, ošetrenie, ani lásku, ktorá nič nestojí. Vyzerajú ako my, a len ťažko odhaliť, že chovajú veľa psov či mačiek v otrasných podmienkach – často u seba v byte, pivnici, garáži, kôlni, natlačené v tesných klietkach bez možnosti výbehu, riadnej stravy, hygieny, veterinárneho ošetrenia a socializácie.

Výsledkom sú choré šteniatka a mačiatka, slabé a zúbožené sučky, ktoré trápia ochorenia kože, kĺbov, preležaniny a atrofia svalstva, neliečené zápaly očí a uší – a následná slepota a hluchota, parazity, tráviace problémy, nádory, bolesti…

Množiarov je na Slovensku obrovské množstvo a podporujú ich všetci, čo si od nich kúpia šteniatko.

Možno ste to boli aj vy alebo vaši známi, a neviete o tom.

Pamätajte, kúpou zvieraťa od množiteľa financujete obrovské utrpenie zvierat !!!  (viac TU)


        

 Reálne fotky z jednej českej množiarne.

Copyright 2018 - 2022 © CHS: Jane's Wonderful Dream
Flag Counter