Choď na obsah Choď na menu
 


Nezostúpené semenníky

Kryptorchizmus (keď semenníky nezostúpia do mieška)

 

Kryptorchizmus, alebo keď semenníky nezostúpia do mieška...
Šteniatka samčieho pohlavia sa normálne rodia s nezostúpenými semenníkmi. Postupne, väčšinou do veku 2 mesiacov dochádza k ich poklesu z brušnej dutiny do mieška. U niektorých psov je tento proces oneskorený, ale vo veku maximálne 6 mesiacov by mali byť oba semenníky zostúpené v miešku, inak hovoríme o jednostrannom, alebo obojstrannom kryptorchizme. Tento zostup je dôležitý pre správny vývin a "uskladnenie " spermií, ktoré potrebujú nižšiu teplotu ako je vnútorná teplota tela. Jednostranný kryptorchizmus je častejší, vyskytuje sa v 75% prípadov a zadržaný je častejšie pravý semenník. Ochorenie pozorujeme najčastejšie u miniatúrnych plemien, ale výskyt u veľkých psov nie je raritný.
Nezostúpené semenníky sa nachádzajú väčšinou v slabinovom kanály, kde sú hmatateľné, alebo v rôznej časti brušnej dutiny a ich polohu je možné určiť sonografickým vyšetrením.
Liečba je chirurgická, takéto psy by mali byť kastrované, a to z toho dôvodu, že sú vysoko náchylné na vývin onkologických ochorení. V žiadnom prípade by takéto psy nemali byť uchovnené a produkovať potomstvo !!!
Ak si nie ste istý či Váš psík je, alebo nie je kryptorchid poproste svojho veterinára, aby psíka vyšetril. A ak sa potvrdí, že Váš psík nemá zostúpený jeden, alebo oba semenníky, my odporúčame kastráciu.
Zadržané semenníky podliehajú nádorovým zmenám, narastajú do obrovských rozmerov a produkujú hormóny- najčastejšie estrogénoveho typu. Psy sú spočiatku normálne, ale postupom času sa objavujú rôzne symptómy. Psy môžu mať symetrické kožné lézie, vyrážky, odmietajú krmivo, priberajú, sú apatické, anemické a chradnú. Nádorové a cystické zmeny často postihujú aj prostatu. V prípade metastázujúcich nádorov sa klinické príznaky líšia v závislosti od postihnutých orgánov - pečeň, pľúca, lymfatický systém atď..

 

 
 


1. Translator3. Návštevnosť - krajiny

Flag Counter

4. Počasie Dražkovce


5. Mapa CHSArchív

Kalendár
<< december >>
<< 2022 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Štatistiky

Online: 4
Celkom: 21084
Mesiac: 3880
Deň: 165