Choď na obsah Choď na menu
 


Kokcídie

Vnútrobunkové parazity

 
 

 

Popis:
Kokcídie sú vnútrobunkové parazity, ktoré sa špecializujú na určitý druh hostiteľa, napadajú bunky jeho črevnej sliznice a spôsobujú mu klinické ochorenie nazvané kokcidióza. U psov bývajú pôvodcom ochorenia kokcídie rodu Eimeria a Isospora.

Hostiteľ:
Okrem psa môžu byť hostiteľom kokcídií i ďalšie živočíchy.

Vývojové štádia:
Vo vývojovom cykle kokcídií nedochádza ku striedaniu hostiteľov. V čreve hostiteľa vznikajú drobné oblanené útvary, zvané oocysty, ktoré sa spolu s trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia. Tu sa ďalej vyvíjajú, dozrievajú a stávajú sa infekčnými. Do organizmu ďalšieho hostiteľa sa dostávajú požitím kontaminovanej potravy. V čreve nového hostiteľa sa z oocýst uvoľňujú mikroskopické rohlíčkovité útvary zvané sporozoity, ktoré napadajú bunky sliznice čreva, poškodzujú ich a intenzívne sa množia. Výsledkom množenia sú opäť nezrelé oocysty, ktoré sa do vonkajšieho prostredia dostávajú s trusom hostiteľa.

Príznaky:
Najčastejšie bývajú kokcídiami napadnuté mladé alebo oslabené zvieratá. Choroba sa prejavuje hnačkami, pri ťažkej nákaze je hnačka s prímesou krvi. Následkom hnačky zviera trpí nechutenstvom, chudne, neskôr možno pozorovať chudokrvnosť a trasenie končatín. Ďalším príznakom môže byť zvýšená teplota. Druhotne sa tiež môžu pridať vírusové alebo bakteriálne infekcie. Niekedy môže ochorenie prebiehať zdĺhavo, bez zjavných príznakov.

Liečba:
Liečba musí byť zverená do rúk veterinárneho lekára, a je potrebné presne dodržovať jeho pokyny, čo sa týka dávok a doby podávania predpísaných liečiv.

Prevencia:
Účinnou metódou ochrany je hygiena prostredia, v ktorom pes žije.

 

 

 
 


1. Translator3. Návštevnosť - krajiny

Flag Counter

4. Počasie Dražkovce


5. Mapa CHSArchív

Kalendár
<< december >>
<< 2022 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Štatistiky

Online: 3
Celkom: 21083
Mesiac: 3879
Deň: 167