Choď na obsah Choď na menu
 


Giardióza

6. 6. 2022

Pôvod: Giardióza je ochorenie, ktoré spôsobuje prvok Giardia intestinalis. Vyskytuje sa na celom svete, najviac bývajú touto chorobou postihnuté šteňatá. Táto choroba sa vyskytuje i u volne žijúcich, nevakcinovaných mačiek a je prenosná na človeka. 

Spôsob nákazy: Zdrojom nákazy je vo väčšine prípadov voda a výkaly kontaminovaných zvierat. K nákaze dochádza periorálnou cestou, teda požraním. Požrané cysty sa v tráviacom trakte mení na trofozoity, ktoré potom parazitujú na sliznici tenkého čreva. V hrubom čreve dochádza k opätovnej premene na cysty, ktoré sú vylučované výkalmi, ktoré sú opäť pre okolie infekčné. 

Príznaky: Príznaky ochorenia sa u dospelých psov väčšinou neprejavujú, pes je iba nosičom a kontaminuje okolité prostredie. Klinické príznaky možno pozorovať iba u šteniat a psov, ktorí sú na toto ochorenie citlivejší. U tejto skupiny je prejavom choroby zvracanie, hnačka kašovitej až vodnatej konzistencie, ktorá môže byť s prímesou hlienu, a následkom toho dochádza k chudnutiu. Ďalším prejavom môžu byť kožné problémy alebo alergie na potravu. 

Liečba: Ochorenie môže diagnostikovať iba veterinárny lekár na základe vyšetrenia trusu. Ten potom navrhne vhodnú liečbu, ktorá spočíva v podaní prípravku proti tomuto ochoreniu. 

Prevencia: Najlepším spôsobom prevencie proti tomuto ochoreniu je vakcinácia. 

Očkovanie: Prvé očkovanie sa prevádza u šteniat od 6 - 8. týždňa veku. Toto očkovanie je nadštandard, nie je zahrnuté v povinnom očkovaní.