Choď na obsah Choď na menu
 


Biewer Yorkshire Terrier

 

Zem pôvodu: Nemecko

Rok vzniku plemena: 1984 

Použitie: Spoločenské plemeno

Klasifikácia FCI: 

neuznané plemeno

 

Vzhľad a povaha:

Dlhá a dokonale rovná srsť s jemnou hodvábnou štruktúrou, ktorá splýva rovnomerne po obidvoch stranách tela. Stavba tela kompaktná a úhľadná, vzpriamená chôdza plná elánu. Kompaktný chrbát, rovný. Hruď primerane klenutá. Biewer terrier je bystrý a inteligentný s vyrovnanou povahou.

Hlava:

Pomerne malá, nie príliš vystupujúca. Sfarbená symetricky bielo - modro - zlatá.

Srsť:

Lesklá, na tele biela - modrá. Okrem hlavy nesmie byť nikde na tele zlatá, alebo hnedá. Nohy, brucho a hrudník majú byť biele.

Oči:

Tmavé iskrivé oči s bystrým a inteligentným pohľadom. Okraje očných viečok sú tmavo sfarbené. Oči nevystupujúce.

Zhryz:

Pravidelný nožnicový.

Uši:

Ušká sú malé v tvare V pokryté veľmi sýtou a tmavou srsťou.

Chvost:

Nekupírovaný, bohato osrstený, jeho dĺžka by mala poskytnúť vyvážený vzhľad. Minimálne posledná tretina chvosta musí byť biela.

Váha:

1,8 kg - 3,6 kg

Vady:

Medzi vady patrí chýbajúca zlatá farba v tvári, spadnuté ušká, zlý zhryz, zlá pigmentácia očných viečok, stavba tela nepodobná yorkshire terrierovi a vlnitá srsť. Pes musí mať normálne vyvinuté semeníky úplne spustené do mieška.

 


 

História: V Nemeckom meste Hunsrück sa manželom Wernerovi a Gertrudúde Biewerovcom so spojenia yorkshire terriérov (Darling von Friedheck x Fru Fru von Friedheck) dňa 21.1.1984 narodil psík SCHNEEFLŐCKEN von Friedheck, trikolórnej farby, vplyvom génovej mutácie (recesívneho čierno – bieleho génu).
Šteniatko svojím sfarbením tak manželov okúzlilo, že začali cielené šľachtenie takto sfarbených yorkshire terriérov a pomenovali ich BIEWER YORKSHIRE TERRIER A LA POM PON.